Faculty & Staff

Administration

  • Kevin Lemoine – Administrator
  • James Cupit – Assistant Administrator
  • Kaylan Ledet – Assistant Administrator/School Counselor

Office Staff

  • Tiny Forrester – Middle/High School Secretary
  • Judy Fruge’ – Elementary Secretary
  • Roy Corcoran – TOR
  • Lesli Harrell – Business Office
  • Vicki Neames – Business Office/Enrollments
  • Shera Wales – Business Office Manager

Librarian

  • Sue Lemoine

Cafeteria Staff

  • Kathy Jacox – Supervisor
  • Michelle Temple
  • Bri London
  • Kristi Roberts

Maintenance Staff

  • Steve Holmes – Supervisor
  • Robert Banks – Janitor

Daycare Staff

  • Tabatha Johnston
  • Missy Kelly
  • Jennifer Madsen – Director
  • Maegan Beaudet
  • Elsa Posey
  • Leigh Ann Rettie

Elementary Teaching Staff

  • Kathleen Brittain- PreK-4
  • Courtney Whittington – PreK-4
  • Shaun Austin  – Kindergarten
  • Hannah Schmidt- Kindergarten
  • Lisa Elam – 1st grade
  • Derry Cartee – 1st grade
  • Debbie Higgins – 2nd grade
  • Polly Sones Kirkland – 2nd grade
  • Gena Ponder – 3rd grade
  • Ann Marie Thevenot – 3rd grade
  • Cheryl Law – 4th grade
  • Tessa Morrison – 4th grade
  • Jessi Morris – Elementary P.E.
  • Katie Amorello – Elementary P.E.
  • Hailey Reeves – Prek4 Aide
  • Keli Cress – Kindergarten Aide
  • Chelsea Elledge – Kindergarten Aide

Middle School Teaching Staff

  • Brittney Banta-Troxclair – 5th grade
  • Julee Blanchard – 5th grade
  • Brittany Howard – 6th grade
  • Mary-Michelle Otwell – 6th grade

 High School Teaching Staff

  • Sharon Andress – English II, Speech & Fine Arts
  • Robert Andress – Geometry, Algebra II & Algebra III
  • Karen Armstrong – English I & English IV
  • Michelle Clement – Keyboarding, Computer Literacy, Computer, Media Art & Publications
  • Christy Cornette – World Geography, La. History, Civics & Bible
  • T.J. Davis – Health & P.E.
  • Wendy Elbourne – Algebra I, Advanced Math DE, Calculus & Advanced Math
  • Jennifer Gayle – 7th/8th grade Math, 8th grade American History & Algebra I
  • Danette Gray – Environmental Science, Life Science & Earth Science
  • Mary Herget – Spanish I & II, Fine Arts Survey
  • Beth Hitt –  Physics, Biology & Anatomy/Physiology
  • Thomas Johnson – La History, Euro History, Spanish I, Bible & P.E.
  • Lisa Peterson – Reading, Physical Science, Chemistry & Computer Apps
  • Alicia Quebedeaux – 7th grade Reading & English III & Religion
  • Stacey Riddle – American History, Civics & World History
  • Kevin Straub – Middle & High School P.E.
  • Renee’ Tatum – High School P.E.